Głowaczogłów ardżeszański (Romanichthys valsanicola)

Dumitrescu, Banarescu & Stoica, 1957. Okoniowate Percidae. Bentopelagiczna, niemigrująca, słodkowodna.

Opis: D1 (VIII)IX; D2 I-II (13)14-16; A I, 7; P I 12-13; V I, 5 ; l.lat. 58-68. Niskie, głowaczowate ciało (z przodu okrągławe, z tyłu ścieśnione) o dużej szerokiej głowie i małym, dolnym otworze gębowym w kształcie podkowy. Zęby małe, jednolite. Duże oczy, osadzone na wierzchu głowy. Wieczko skrzelowe z jednym, szerokim kolcem. Tylna krawędź praeoperculum delikatnie ząbkowana. średniej wielkości grzebykowate łuski, 58-68 wzdłuż w pełni rozwiniętej linii bocznej. Głowa częściowo bezłuska. Dwie, leżące obok siebie, płetwy grzbietowe. Pierwsza z 9 twardymi promieniami, druga (wyższa) z 1 twardym i 14-16 miękkimi promieniami. W płetwie odbytowej 1 twardy promień i 7 miękkich. Płetwa ogonowa nieznacznie wcięta. Grzbiet od ciemnoszarego do ciemnobrązowego. Boki jaśniejsze, brązowawe, z ciemnymi plamami i marmurkowym wzorem. Brzuch białawy do żółtawego. Płetwy piersiowe, brzuszne i ogonowa z rzędami ciemnych punktów. Płetwy grzbietowe z ciemnymi długimi wstęgami. Nie posiada pęcherza pławnego, porusza się charakterystycznymi rzutami od kamienia do kamienia. Długość życia prawdopodobnie 10 lat. Maksymalna długość standardowa 110 mm.

Występowanie; klimat umiarkowany 10°C – 20°C. Rumunia . W górnym biegu Ardżesza (Arges) i jego dopływach Yilsan i Riul Doamnei – dorzecze Dunaju. W zimnych, czystych szybko płynących górskich strumieniach o piaszczystym lub kamienistym dnie. Prowadzi nocny tryb życia, podczas dnia ukryta pod kamieniami. Ryba terytorialna, dorosłe osobniki bronią swojego terytorium.

Rozmnażanie: tarło rozpoczyna  w drugiej połowie maja, kleista  ikra składna jest porcjami na kamieniach. W okresie tarła u samców i samic występuje wysypka tarłowa, widoczne grudki na brzuchu , wszystkich elementach płetw brzusznych, na płetwie odbytowej i ogonowej czasami na płetwach piersiowych i głowie. Samce są większe  od samic. U samic są widoczne brodawki moczowo-płciowe. Dojrzałość płciową osiągają w 2 roku życia. Płodność około 120-150 jaj na samicę. Ikra jest chroniona przed drapieżnikami.

Pokarm: denne bezkręgowce, larwy jętek (Ephemeroptera), widelnic (Plecoptera) ikra i wyląg ryb w niewoli również rureczniki (Tubifex).

Linki:

http://resources.metapress.com/pdf-preview.axd?code=u38133684428q877&size=largest

http://www.cesec.ro/pdf/CHIRAN_MANDACHE_URSULEANU_MDB_2010.pdf

http://www.antipa.ro/pnoutati_1.php
http://www.travaux.ro/pdf/455-497-513.pdf
http://www.crap.ro/pagina/74/370/aspretele.html

Sidebar