Buffalo czarny (Ictiobus niger)

Rafinesque, 1819. Czukuczanowate Catostomidae. Przydenna, słodkowodna.

Opis: D 27-31; A 8-9; P 15-16; V 10-11; l.lat. 36-39; l.tr.8/7. Kręgów zazwyczaj 37. Wyrostki filtracyjne w liczbie mniej niż 60, krótkie z buławkowatymi pogrubieniami na końcu. Zęby gardłowe jednoszeregowe, krótkie, wąskie i delikatne, około 195 na łuku. Linia boczna pełna biegnie pośrodku ciała. Ciało wydłużone, smukłe ale grube, mały otwór gębowy w położeniu dolnym lekko ukośny, wargi grube silnie umięśnione. Dolna warga pofałdowana. Przednia część grzbietu zaokrąglona, albo ze słabym kilem. Oczy umiarkowanej wielkości ( 13% długości głowy HL) . Długa płetwa grzbietowa, płetwa ogonowa szeroko rozwidlona. Maksymalna wysokość ciała mieści się 2,6-3,3 razy w długości standardowej ciała. Ubarwienie grzbietu  niebiesko-szare do ciemnobrązowego , jasnobrązowe po bokach ciała, żółtawobiałe (kremowe) poniżej. Płetwy parzyste i środkowa z ciemnym pigmentem. Otrzewna ciemna. Osiąga do 120 cm długości i ciężar do 40 kg. Maksymalny notowany wiek wynosi 24 lata. Zwyczajne rozmiary 36-66 cm masa do 7 kg.

Rozród: dojrzałość płciową samce osiągają w wieku 2-3 lat, samice w 3-4 roku życia. Tarło odbywa się w kwietniu i maju, chociaż samce z grudkami tarłowymi były łowione w połowie czerwca, trwa od 4-5 dni . Tarło obserwowano w płytkiej wodzie wzdłuż krawędzi zalanych bagien przy temperaturze wody +20 °C. Tarło odbywa się w ograniczonej przestrzeni do 100 ryb ( woda gotuje się od aktywności). Płodność znacznie ponad 9000 jaj (tyle pozostało w jajnikach po tarle u badanej samicy) , średnio 400 tys. Zapłodnione klejące jaja spoczywają na dnie , średnica jaj około 1.8-2.4 mm. Inkubacja ok. 24-36 godzin w temperaturze 19-24 °C. Długość całkowita TL protolarw po wykluciu 5,3-5,8 mm, po 45-56 godzinach od wylęgu larwy zaczynają swobodnie pływać. Często z powodu gwałtownego spadku poziomu wody ogromne masa jaj wysycha na zwalonych drzewach, kłodach, gałęziach krzewów, co w oczywisty sposób ogranicza liczbę pokoleń  tego gatunku.

Pokarm: pokarm tej ryby stanowi fauna denna, roślinność, detrytus oraz zooplankton.

Występowanie: klimat subtropikalny. Ameryka Północna – Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie, dorzecze Missisipi, Ohio i Missouri. Gatunek pochodzenia nearktycznego. Występuje głównie w dużych i małych rzekach z szybkim prądem. Prowadzi samotny przydenny tryb życia. Gatunek introdukowany w wielu krajach między innymi w Rosji, Rumuni, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Kubie i Polsce. Do Polski sprowadzony w 1986 roku z dawnego Związku Radzieckiego w ilości 100 tys. sztuk wylęgu przez Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej PAN w Gołyszu jako uzupełnienie rybostanu zbiorników o podwyższonej temperaturze wody (jeziora konińskie, Rybnicki Zbiornik Zaporowy). W 1996 roku w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej w Gołyszu przeprowadzono pierwsze kontrolowane tarło tego gatunku. Hodowla buffalo czarnego w Polsce nie wykracza poza fazę eksperymentalną .

Linki:

http://wiscfish.org/fishid/wFrmAllImages.aspx?fid=9&comName=Buffalo, Black&sfName=Ictiobus niger&fam=Suckers (Catostomidae)&GID=140&show=5&selText=4
http://www.fishing-worldrecords.com/carps/Ictiobus%20niger.html

http://www.bio.txstate.edu/~tbonner/txfishes/ictiobus%20niger.htm

Sidebar