Afronandus Szeljuszko (Afronandus sheljuzhkoi)

Meinken ,1954. Wielocierniowate (Polycentridae).  Bentopelagiczna, słodkowodna.

Opis: D XV-XVI/9-10; A IV/6-7; V I/4; C (1/16-17/1); squ. 31. Kręgów 23 (13+10). Na policzkach 5 rzędów łusek . Wzdłuż osi ciała 30-31 łusek. Linia boczna nie istnieje. Na dolnej krawędzi ramienia łuku skrzelowego 6 wyrostków filtracyjnych . Ciało bocznie ścieśnione, wydłużone, głowa duża z dużym wysuwalnym otworem gębowym. Przedpokrywa ząbkowana. Kość przedszczękowa sięga w górę poziomu obszaru potylicznego. Płetwa grzbietowa z 15 albo 16 cierniami i 9-10 promieniami miękkimi, analna z 4 cierniami i 6-7 promieniami miękkimi. Płetwa ogonowa zaokrąglona. Podstawa płetwy odbytowej jest relatywnie krótka. Ubarwienie ciemnobrązowe, oliwkowe, ciemniejsze na głowie karku i wzdłuż grzbietu. Brzuch jaśniejszy. Łuski grzebykowate (ktenoidalne). Blade, żółtawobiałe pasy o szerokości średnicy oka w poprzek ciała widoczne na początku promieni miękkich płetwy grzbietowej do początku promieni miękkich płetwy odbytowej. Trzon ogonowy za tyłem pasa jest nieco jaśniejszy od reszty ciała. Zazwyczaj podstawowy kolor jest ciemnobrązowy. Oczy duże z typowym smugami biegnącymi pod kątem przez oczy z jasnoczerwonymi tęczówkami. Kość przedpokrywowa z dużą ciemną plamą granicząca z tyłu z jasnym czerwonym pasem ((półksiężycem). Pod wpływem stresu, szybko zmienia kolor na wzór marmurkowy i przemiennie, jasnymi i ciemnobrązowymi poprzecznymi smugami. Płetwy beżowo-czarne, brzuszne i ogonowa jaśniejsze. Długość całkowita 50 mm(TL). Rodzaj monotypowy.

Występowanie: Afryka. Klimat tropikalny. Obszar występowania tego gatunku jest raczej ograniczony, znany z okolic miasta Abidżan i Agboville w południowo-zachodniej części Wybrzeża Kości Słoniowej , stwierdzono w małych dorzeczach Banco, Agnebi i Mé  . Według dokumentacji Meinkena również w południowo-zachodniej Ghanie, w miejscu zwanym Aiyenasi , usytuowanym między przylądkami Cape Three Points i Half Assinie około 4 mile od wybrzeża.    Cztery osobniki, wśród nich rodzaju męskiego o rozmiarach ponad 45mm(TL) złowione zostały przez Meinkena w 1952 roku w kwaśnym i ubogim w minerały (niedobór wapnia i magnezu) strumieniu płynącym w lesie deszczowym rosnącym na osadach trzeciorzędowych. Parametry wody; odczyn pH 5, twardość dGH 0,5 °, temperatura 27°C.

Rozmnażanie: płodność około 70 jaj,  średnica 1,1-1,3 mm  (jaja w jajnikach jednej badanej samicy,  złożone i zapłodnione  mogą mieć  trochę większą średnicę). Scheel obserwował dojrzałą parę  w  akwarium ze specjalnie umieszczoną doniczką gdzie miał się odbyć akt rozmnażania, jednak do złożenia jaj nie doszło.

 

Pokarm: wyłącznie żywy, głównie rozwielitki i drobne ryby.

Linki:

http://joomla.igl-home.de/images/igl/labyrintherwiki/nandidae/arfonandus/Afronandus_sheljuzkoi_149_600px

http://joomla.igl-home.de/index.php?option=com_content&view=article&id=271%3Aafronandus-sheljuzkoi&catid=68%3Aafronandus&Itemid=61&lang=de

http://www.datz.de/Artikel.dll/Nandopsis-sheljuzhkoi-1954-2_NjM3NTA.P
http://horizon.documentation.ird.fr/exl-doc/pleins_textes/pleins_textes_6/Fau_trop/36589.pdf


http://www.archive.org/stream/comparativefunct56liem#page/n13/mode/2up

http://digitallibrary.amnh.org/dspace/bitstream/handle/2246/3601/N3195.pdf;jsessionid=AFB8FF79F907C97D6EA5DFB2510AD96E?sequence=1

http://www.aka.org/ark/Scheel/Scheel50.pdf

http://fishbase.org.cn/Map/OccurrenceMapList.php?genus=Afronandus&species=sheljuzhkoi

 

 

 

Komentarze

Coś tutaj pusto... zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sidebar